بهینه سازی یک پروژه Power BI قسمت اول

این مقاله راهنمایی‌هایی را ارائه می‌کند که توسعه‌دهندگان و مدیران راه‌حل‌های بهینه Power BI را تولید و نگهداری کنند. این راه حل ها را می توان در لایه های مختلف معماری بهینه کنید و سرعت را افزایش دهید. این لایه ها می تواند شامل:

 •  منبع(های) داده (Data Sources)
 •  مدل داده (Data Model)
 •  تجسم‌سازی‌ها، از جمله داشبورد، گزارش‌های Power BI
  • طراحی دیتا مدل به صورت ستاره ای Star Schema به جای استفاده از دانه برفی Snowflake . برای این منظور می توانید جداول را ترکیب و ارتباط ها را حذف کنید .

  • فیلدها اضافی از دیتا مدل حذف شود ، برای این منظور یا فیلد ها از قسمت Transformation یا همان Power QUERY حذف گردد یا هنگام واکشی در لیست فیلدها نباشد . (تا جایی که می توان تعداد فیلدها متنی همانند آدرس ، تلفن ، موبایل و… در دیتا مدل وجود نداشته باشد.)

 

پیشنهاد : به نکته ای دقت کنید شما در حال طراحی داشبورد هستید نه گزارش .  وجود اطلاعاتی همانند موبایل ، ایمیل مشتری و…  که ممکن است در دیتابیس عملیاتی (OLTP) وجود داشته باشد دلیل بر این نیست که شما همه فیلدها را واکشی کنید در نهایت فیلدهای مورد نیاز را واکشی کنید .

 

  • در صورتی که می خواهید عملی را سطر به سطر انجام بدهید به طور نمونه می خواهید ضرب دو ستون Price و Quantity را تحت عنوان فیلدی به نام TotalPrice داشته باشید بهتر است این کار در Power Query انجام بپذیرد تا به جای اینکه شما از Column در قسمت DAX بخواهید استفاده کنید .

پیشنهاد : هر عمل سطر به سطر  بهتر است در قسمت Power Query انجام بپذیرد.

 

  • از ستونها با دقت بالا / کاردینالیتی بالا پرهیز کنید . به طور مثال اگر فیلد تاریخی در سطح میلی ثانیه دارید آن را تبدیل به نوع داده های بالاتر کنید.
  • در صورتی که در بانک اطلاعاتی فیلد تاریخ میلادی دارید ، Power BI به ازای هر فیلد تاریخ میلادی یک جدول موقت در حافظه ایجاد می کند تا پیشنهاد هایی از جنس سلسله مراتب (Hierarchy) و … را به شما بدهد این کار باعث کند و سنگین شدن فایل خواهد شد برای این منظور در منوی File و سپس گزینه Option & Setting و در قسمت Data Load گزینه Auto Date / Time را غیر فعال کنید.

در تصویر زیر ما از دیتابیس AdvantureworkDW فقط یک جدول FactInternetSales را فراخوانی کردیم و از طریق DAX Studio به فایل Power BI   متصل شدیم در این تصویر مشاهده می کنید که ۴ جدول در حافظه ایجاد شده است شایان ذکر است که این جدول سه فیلد تاریخ دارد.

 

 

 

 

 

 

 

  • در هنگام واکشی اطلاعات از بانک اطلاعاتی حتما تیک گزینه Include relationship Column را بردارید تا هنگام واکشی یک جدول تمام جداول ارتباط دار با آن جدول را واکشی نکند.

وقتی این گزینه فعال باشد .

 

 

 

  • به هیچ وجه از رابطه دوطرف در Power BI استفاده نکنید ، در صورتی که مجبور هستید با استفاده از یک Measure و تابع CrossFilter این موضوع را در Measure ها مدیریت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.