بهای تمام شده کالای فروش رفته (COGS)

عنوان شاخص:بهای تمام شده کالای فروش رفته (COGS)

  • عنوان لاتین : Cost of goods sold (COGS)
  • واحد: پول
  • جهت:
  • اندازه گیری :
  • فرمول : تمام هزینه‌هایی است که به طور مستقیم مرتبط با تولید کالاها یا خدمات شرکت است (مانند مواد، دستمزد ، سربار، و استهلاک تولیدی). این شامل SG & A نیست.

توضیح:

بهای تمام شده کالای فروش رفته (COGS) شامل تمام هزینه‌هایی است که به طور مستقیم مرتبط با تولید کالاها یا خدمات شرکت است (مانند مواد، کار، سربار، و استهلاک تولیدی). این شامل SG & A نیست.

Cost of Goods Sold includes all expenses directly associated with the production of goods or services the company sells (such as material, labor, overhead, and depreciation). It does not include SG&A.

بهای تمام شده کالای فروش رفته که به اختصار با COGS نشان داده می‌شود، شامل کلیه هزینه‌های مستقیم مربوط به تولید کالاهای فروخته شده توسط یک شرکت می‌باشد. هزینه‌های غیرمستقیم تولید مانند هزینه‌های مربوط به توزیع و فروش محصولات شرکت، در بهای تمام شده کالای فروش رفته لحاظ نمی‌شوند.

COGS در صورت سود و زیان شرکت‌ها منعکس می‌گردد. برای محاسبه حاشیه سود ناخالص شرکت کافی است مبلغ بهای تمام شده را از درآمد کم کنید. به بهای تمام شده کالای فروش رفته، بهای فروش (Cost of Sales) نیز می‌گویند.

برای محاسبه بهای تمام شده کالای فروش رفته روش‌های گوناگونی وجود دارد. یک روش این است که ابتدا با اضافه نمودن بهای تمام شده کالای ساخته شده به موجودی کالای تکمیل شده اول دوره، بهای تمام شده کالای آماده برای فروش را به دست آورید. سپس مبلغ موجودی کالای تکمیل شده پایان دوره را از بهای تمام شده کالای آماده برای فروش کسر کنید تا بهای تمام شده کالای فروش رفته به دست‌اید.

مثلاً در مورد یک شرکت اتومبیل‌سازی هزینه‌ مربوط به تأمین قطعات خودرو و حقوق و دستمزد کارگرانی که به ساخت اتومبیل می‌پردازند جزو هزینه‌های مستقیم تولید است و باید در بهای تمام شده کالای فروش رفته یا COGS لحاظ گردند.

اما هزینه‌های مربوط به ارسال خودرو به نمایندگی و یا حقوق و دستمزد کارکنان بخش فروش شرکت، ربطی به تولید محصول ندارند و نباید در COGS لحاظ گردند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *