نمودار ویولن (Violin Plot) در پاور بی آی (Power BI)

در این مقاله قصد داریم نحوه استفاده از نمودار ویولون را در Power BI بررسی کنیم .نمودار Violin از نمودارهای اصلی در پاور بی آی  نمی باشد و باید به عنوان یک ویژول جدید داخل داشبورد بارگذاری کنید که در ادامه ویژوال مربوطه را در پاور بی آی  برای دانلود قرار داده ایم . به این منظور  از دو دیتاست با مشخصات زیر استفاده خواهیم کرد. دیتاست اول اطلاعات رشد وزنی جوجه های ۶ هفته ای یا فیلد هایی همچون جنسیت ، وزن و نوع خوراک می باشد و دیتا ست دوم  اطلاعات جمعیتی کشورها در سالهای مختلف با فیلد های همچون جمعیت ، میزان امید به زندگی و تولید ناخالص ملی می باشد.
چرایی استفاده از نمودار ویولون :

گاهی اوقات میانگین و میانگین برای درک یک مجموعه داده کافی نیستند . آیا بیشتر مقادیر در اطراف میانه جمع شده اند ؟یا اینکه آنها در اطراف حداقل و حداکثر یا در وسط جمع شده اند؟وقتی سوالاتی از این قبیل دارید ، نقشه های توزیع یکی از بهترین نمودار ها برای نمایش اطلاعات هستند.

نمودارهای جعبه ای (Box Plot) یکی از دم دست ترین نمودارها  برای تجسم توزیع  (distributions) است. برای مقایسه خلاصه آمار (مانند دامنه و چارک) مناسب است ، اما به شما اجازه نمی دهد تغییرات در داده ها را ببینید. برای توزیع های چند حالته (کسانی که دارای چندین قله هستند) این امر می تواند به ویژه محدود کننده باشد.اما نگران نباشید، این همان جایی است که نمودار ویولن وارد می شود. یک نمودار ویولن ترکیبی از یک نمودار جعبه ای (Box Plot) و یک تراکم هسته (kernel density plot) است ، که قله های داده را نشان می دهد.

در هر طرف خط خاکستری تخمین چگالی هسته برای نشان دادن شکل توزیع داده ها وجود دارد. بخشهای وسیع تری (پهن تر) از نمودار ویولن نشان دهنده احتمال بیشتر جمعیت می باشد  بخشهای لاغرتر احتمال کمتری دارند.
مجموعه داده باید دارای ویژگی های عددی پیوسته (continuous)باشد. این به این دلیل است که از طرح های ویولن برای تجسم توزیع داده های پیوسته استفاده می شود.

مدت زمان لازم برای مطالعه : ۱۵ دقیقه

لینک ابزار : نسخه پاور بی آی دسکتاپ

لینک دیتابیس استفاده شده : chick_weight

خروجی برنامه :وزن جوجه های شش هفته ای

ویژوال های مورد استفاده : violinPlot

در ادامه نمایی از دیتاست را مشاهده می کنید :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خروجی برنامه پس از تنظیم فیلد روی نموار به شکل زیر می باشد.

 

نیتجه خروجی بالا : این نمودار ویولون رابطه نوع خوراک با وزن جوجه را نشان می دهد. عناصر نمودار جعبه نشان می دهد که وزن متوسط برای جوجه های تغذیه شده با باقالی کمتر از سایر انواع خوراک است.شکل توزیع (در هر انتها بسیار لاغر و در وسط بسیار پهن) نشان می دهد وزن جوجه های تغذیه شده با تخم آفتابگردان در اطراف حد متوسط متمرکز است.

مدت زمان لازم برای مطالعه : ۱۵ دقیقه

لینک ابزار : نسخه پاور بی آی دسکتاپ

لینک دیتابیس استفاده شده : gapminder_full

خروجی برنامه :Sample

ویژوال های مورد استفاده : violinPlot

در ادامه نمایی از دیتاست را مشاهده می کنید :

 

خروجی برنامه پس از تنظیم فیلد روی نموار به شکل زیر می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *