این مقاله راهنمایی‌هایی را ارائه می‌کند که توسعه‌دهندگان و مدیران راه‌حل‌های بهینه Power BI را تولید و نگهداری کنند. این راه حل ها را می توان در لایه های مختلف معماری بهینه کنید و سرعت را افزایش دهید. این لایه ها می تواند شامل:

    •  منبع(های) داده (Data Sources)
    •  مدل داده (Data Model)
    •  تجسم‌سازی‌ها، از جمله داشبورد، گزارش‌های Power BI

طراحی به صورت ستاره ای Star Schema

طراحی دیتا مدل به صورت ستاره ای Star Schema به جای استفاده از دانه برفی Snowflake . برای این منظور می توانید جداول را ترکیب و ارتباط ها را حذف کنید .

حذف فیلدهای اضافه

  1. فیلدها اضافی از دیتا مدل حذف شود ، برای این منظور یا فیلد ها از قسمت Transformation یا همان Power QUERY حذف گردد یا هنگام واکشی در لیست فیلدها نباشد . (تا جایی که می توان تعداد فیلدها متنی همانند آدرس ، تلفن ، موبایل و… در دیتا مدل وجود نداشته باشد.)

    پیشنهاد : به نکته ای دقت کنید شما در حال طراحی داشبورد هستید نه گزارش .  وجود اطلاعاتی همانند موبایل ، ایمیل مشتری و…  که ممکن است در دیتابیس عملیاتی (OLTP) وجود داشته باشد دلیل بر این نیست که شما همه فیلدها را واکشی کنید در نهایت فیلدهای مورد نیاز را واکشی کنید .

ایجاد ستون جدید Power Query یا DAX

در صورتی که می خواهید عملی را سطر به سطر انجام بدهید به طور نمونه می خواهید ضرب دو ستون Price و Quantity را تحت عنوان فیلدی به نام TotalPrice داشته باشید بهتر است این کار در Power Query انجام بپذیرد تا به جای اینکه شما از Column در قسمت DAX بخواهید استفاده کنید .

حذف فیلدهای تاریخ یا نگهداری به صورت عدد

در صورتی که در بانک اطلاعاتی فیلد تاریخ میلادی دارید ، Power BI به ازای هر فیلد تاریخ میلادی یک جدول موقت در حافظه ایجاد می کند تا پیشنهاد هایی از جنس سلسله مراتب (Hierarchy) و … را به شما بدهد این کار باعث کند و سنگین شدن فایل خواهد شد برای این منظور در منوی File و سپس گزینه Option & Setting و در قسمت Data Load گزینه Auto Date / Time را غیر فعال کنید.

در تصویر ی که مشاهده می کنید ما از دیتابیس AdvantureworkDW فقط یک جدول FactInternetSales را فراخوانی کردیم و از طریق DAX Studio به فایل Power BI   متصل شدیم در این تصویر مشاهده می کنید که ۴ جدول در حافظه ایجاد شده است شایان ذکر است که این جدول سه فیلد تاریخ دارد.

عدم فعال سازی گزینه Include In Relationship

در هنگام واکشی اطلاعات از بانک اطلاعاتی حتما تیک گزینه Include relationship Column را بردارید تا هنگام واکشی یک جدول تمام جداول ارتباط دار با آن جدول را واکشی نکند.

عدم ایجاد رابطه دوطرفه Both Direction

جهت یک رابطه نقش مهمی در نحوه عملکرد فیلترینگ در Power BI ایفا می کند.رابطه دو طرفه دارای اشکال قابل توجهی در مورد عملکرد (Performance)است. به هیچ وجه از رابطه دوطرف در Power BI استفاده نکنید ، در صورتی که مجبور هستید با استفاده از یک Measure و تابع CrossFilter این موضوع را در Measure ها مدیریت کنید.

عدم نمایش داده های پیش نمایش (Data Preview)

اگر می خواهید با سرعت بیشتری داده ها بارگذاری شود گزینه Allow data preview to download in the background  را غیر فعال کنید تا داده های پیش نمایش (Preview) نمایش داده نشوند.

پیش‌نمایش داده‌ها به شما کمک می‌کند تا پیش‌نمایش سریع داده‌های منبع، و نتایج تبدیل (transformation) برای هر مرحله از جستجوهایتان را به شما ارائه دهد. این خروجی به طور جداگانه  بر روی دیسک ذخیره می شود و نه در فایل Power BI Desktop.

۲ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *