نمودار عنکبوتی Radar Chart

نمودار عنکبوتی یا Radar  در دسته نمودار های مقایسه ای (Comparison) قرار دارد .نمودارهای راداری راهی برای مقایسه چند متغیر کمی هستند. این کار آنها را برای دیدن اینکه کدام متغیرها مقادیر مشابه دارند یا اینکه در بین هر متغیر پرتهایی (outlier)وجود دارد ، مفید می کند. نمودارهای رادار همچنین برای دیدن اینکه کدام یک از متغیرها در یک مجموعه داده نمره بالا یا پایین دارند ، مفید هستند و آنها را برای نمایش عملکرد ایده آل می کند.

نمودار رادار یک ابزار بصری آموزنده است که در آن چندین متغیر (سه یا بیشتر) در یک صفحه دو بعدی مقایسه می شود. برای این ، ما محورهای مختلفی را که از یک نقطه مشترک مشترک بیرون می آیند ، ایجاد خواهیم کرد. در بیشتر موارد ، تمام محورها به طور مساوی توزیع می شوند و به طور یکنواخت از یکدیگر کشیده می شوند. گاهی اوقات ، محورها نیز به یکدیگر متصل می شوند و شبکه های مختلفی را تشکیل می دهند که ترسیم نمودار عنکبوت را برای ما آسان می کند.

مفهوم نمودار رادار برای اولین بار در سال ۱۸۷۷ توسط گئورگ مایر معرفی شد و در دوران مدرن بسیار تغییر یافته است. این روزها از نمودارهای وب / عنکبوت معمولاً در مقایسه ، تحلیل و تصمیم گیری استفاده می شود. نمودارهای راداری به عنوان جایگزین بهتری برای نمودارهای ستونی در نظر گرفته می شوند زیرا می توانند متغیرهای متعددی را به راحتی و بدون ایجاد شلوغی به تصویر بکشند.

در حالت ایده آل ، یک نمودار عنکبوتی (راداری) می تواند در هر شرایطی مورد استفاده قرار گیرد که شما نیاز به نمایش اطلاعات چند متغیره در یک صفحه دو بعدی دارید. اگرچه ، مفهوم نمودار رادار بیشتر در این موارد استفاده می شود:

  • مقایسه موجودیت ها: نمودار عنکبوتی به ما کمک می کند محصولات و مفاهیم مختلف را در یک نمودار مقایسه کنیم. ما می توانیم موجودیت های مختلف را از طریق کدگذاری رنگی تشخیص دهیم.
  • تجزیه و تحلیل: نمودار رادار همچنین می تواند به ما در درک مفهوم و چگونگی تغییر مقدار آن در پارامترهای مختلف کمک کند. به عنوان مثال ، می توانید عملکرد بازار یک محصول را در طول زمان تجزیه و تحلیل کنید.
  • تصمیم گیری: از آنجا که یک نمودار عنکبوتی می تواند اطلاعات زیادی را در یک مکان به تصویر بکشد ، به شما کمک می کند تا به راحتی تصمیمات مبتنی بر داده را بگیرید.
  • کاربردهای دیگر: جدا از آن ، نمودار رادار همچنین می تواند به عنوان یک کمک بصری ایده آل عمل کند. این می تواند در بخشهای مختلف مانند بازاریابی ، تجزیه و تحلیل ، فروش ، تحقیق ، آموزش و غیره نقشی حیاتی داشته باشد

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *