نمودار آکورد (Chord Chart) در پاور بی آی (Power BI)

در این مقاله قصد داریم نحوه ی استفاده از نمودار Chord در Power Bi  را بررسی کنیم.که هدف آن نمایش روابط بین داده ها و موجودیت بین آنها در یک مجموعه است. از ارتباطات بین این موجودیت ها برای نشان دادن نقاط مشترک آنها استفاده می شود.

مدت زمان لازم برای مطالعه : ۵ دقیقه

لینک ابزار : نسخه پاور بی آی دسکتاپ

لینک دیتابیس استفاده شده : وارد سازی داده در محیط پاور کوئری Power Bi

خروجی برنامه :Chord Chart

ویژوال های مورد استفاده :Chord Chart visual

در ادامه نمایی از دیتاست را مشاهده می کنید :

نمودارآکورد یا آکاردئون برای مقایسه شباهت های یک مجموعه داده یا بین گروه های مختلف داده ایده آل می باشد. گره ها در اطراف یک دایره قرار می گیرند ، با روابط بین نقاط متصل به یکدیگر ، یا از طریق استفاده از قوس یا منحنی ، مقادیر به هر اتصال اختصاص داده می شود که متناسب با اندازه هر قوس نشان داده می شود.از این نمودار در حوزه های مختلف مالی برای نشان دادن سهم هر حساب تفضیلی از کدینگ کل یا معین و یا حوزه فروش محصولات برای نشان دادن میزان مشابهت فروش هر محصول در منطقه ای خاص و یا توسط بازاریابان مشترک و یا در حوزه منابع انسانی برای نشان دادن شرح وظایف مشترکی که توسط افراد مختلف انجام میگردد ، و یا در حیطه تولید و لجستیک برای شناسایی انحراف ناشی از مصرف مواد اولیه در محصولی خاص و یا ضایعات تولید در بیشترین برند یا محصول استفاده میگردد. و از آنجایی که ساختار آن جهت نشان دادن جریان و روند های مشابه سنجی میباشد برای داده های مختلفی از نوع Flow قابل استفاده میباشد.این نمودار قابل تغییر به رنگهای مختلف میباشد و به صورت Open Source در سایت github قابل استفاده میباشد.

برای این منظور از داده های زیر که شامل نام شرکت ، محصول و میزان فروش می باشد. انتخاب گردیده است هدف این است که میزان مشابهت در فروش یک محصول در شرکتهای مختلف رو بررسی کنیم.

 

مقادیر را مطابق تصویر قرار میدهیم :

 

همانطور که در تصویر پایین مشاهده میکنید از نتایج بصری موجود نتیجه میگیریم که مثلا محصول شکر در سه شرکت مختلف با میزان مشخص با قرار گرفتن بر روی نمودار نمایش داده میشود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *