درصد ضایعات

عنوان شاخص : درصد مغایرت مصرف مواد

  • عنوان لاتین : Percentage of waste
  • واحد: درصد
  • جهت : نزولی
  • اندازه گیری :
  • فرمول : میزان ضایعات تقسیم بر میزان کل تولید

توضیح:

درصد ضایعات، شاخصی است بسیار مناسب که نشان دهنده میزان انسجام فعالیت‌های مدیریتی در سطوح مدیریت ارشد و میانی، کارشناسی و عملیاتی سازمان می‌باشد. مقدار این شاخص به طور شفاف و بی پرده به شما می‌گوید که تا چه حد در طراحی و اجرای فرآیندهای مدیریتی، پشتیبانی و تولید، موفق عمل کرده‌اید .

محاسبه ی شاخص به این صورت است که مقدار ضایعات را بر میزان تولید تقسیم کرده و حاصل را در ۱۰۰ ضرب می‌کنیم. ضایعات را طبیعتا محصولاتی می‌دانیم که عیوب و عدم انطباق آنها در حدی است که قابل اصلاح، تعمیر و بازکاری نمی باشد، ضمن آنکه محصولات با درجه ی کیفی پایین تر را که مصارف دیگر دارد و با قیمتی کمتر از قیمت محصولات سالم به فروش می‌رسد را نیز جزء آمار ضایعات محسوب می‌نماییم .

فعالیت‌های تحلیل و تعیین علل به وجود آمدن ضایعات، مشابه علت‌های به وجود آمدن موارد دوباره کاری می‌باشد. با این تفاوت که اثر آن عوامل شدیدتر بوده به طوری که محصول با ویژگی‌های تولید شده که امکان استفاده و فروش آنها از بین رفته است .

مشابه شاخص ضایعات از شاخصی دیگر به نام PPM نیز می‌توانیم استفاده کنیم. بدین صورت که تعداد محصولات معیوب و دارای عدم انطباق را تقسیم بر تعداد تولید کرده و حاصل را در عدد یک میلیون ضرب می‌کنیم، بدین صورت عددی به دست می‌آید که آن را PPM داخلی می‌گوییم. یعنی تعداد قطعه ضایعات شده در هر میلیون قطعه part per million. این شاخص، شاخصی استاندارد است که غیر از پایش نمودار روند آن در داخل سازمان، قابلیت مقایسه با شرکت‌های دیگر را نیز در اختیار خواهید داشت ومی توانید عدد PPM داخلی خود را با شرکت‌های سطح بالا به لحاظ کیفیت و یا با میانگین صنعت خود مقایسه نمایید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *