نمودار پراکندگی Scatter Chart

نمودار Scatter  در دسته نمودار های همبستگی (Correlation) قرار دارد . یک نمودار مهم در هوش تجاری و تجزیه و تحلیل هست. در آمار استنباطی برای بررسی بصری میزان ارتباط خطی بین دو متغیر عددی استفاده می شود. همچنین برای شناسایی داده های پرت (outlier)که یک عنصر پیش پردازش داده (data pre-processing) در علم داده است ، استفاده می شود. در هوش تجاری ، شما مجبور خواهید بود که این نمودارها را برای زمینه های مختلف مانند تحقیقات بازار ، استنباط علی ، آمار تجارت ، یادگیری ماشین ، تجزیه و تحلیل داده های اکتشافی ، تجزیه و تحلیل سری های زمانی و موارد دیگر ایجادکنید.

  • نمودار پراکندگی  نوعی نمودار یا نمودار ریاضی است که از مختصات دکارتی برای نمایش مقادیر معمولاً دو متغیر برای مجموعه ای از داده ها استفاده می کند. همچنین می توان اندازه حباب ها یا رنگ یا شکل آن را نیز با قلم آماری سومی تعیین کرد . داده ها به صورت مجموعه ای از نقاط نمایش داده می شوند ، هر یک از ارزش های یک متغیر تعیین کننده موقعیت در محور افقی و مقدار متغیر دیگر تعیین کننده موقعیت در محور عمودی است.
  • نمودار Scatter (XY) دارای نقاطی است که رابطه بین دو مجموعه داده را نشان می دهد.
  • نمودار پراکندگی جفت داده های عددی را با یک متغیر در هر محور نمودار می کند تا به دنبال رابطه بین آنها باشد. در صورت همبستگی متغیرها ، نقاط در امتداد یک خط یا منحنی قرار می گیرند.  این نوع نمودارها عموما برای نمایش پراکندگی داده ها، نقاط تمرکز، میزان همبستگی دو متغیر و …. استفاده میشود.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *