نسبت هزینه کسب مشتری

عنوان شاخص:نسبت هزینه کسب مشتری

  • عنوان لاتین :Customer Acquisition Cost (CAC) Ratio
  • واحد: نرخ
  • جهت:
  • اندازه گیری :
  • فرمول : مجموع هزینه تبلیغات تقسیم بر تعداد مشتریان کسب شده

توضیح:

هزینه جذب مشتری (CAC (Customer Acquisition Cost، هزینه متقاعد کردن مشتری بالقوه برای خرید یک محصول یا سرویس است. فرض کنید یک کمپین بازاریابی به مدت دو هفته راه اندازی کرده‌اید. شما در این کمپین به ۲۰۰۰ نفر ایمیل ارسال کرده، و در چهار وب سایت مختلف بنر تبلیغاتی گذاشته‌اید. هم چنین، یک صفحه ورود جدید نیز طراحی کرده‌اید تا بتوانید کسانی را که از طریق این کمپین به سیستم CRM شما اضافه می‌شوند به راحتی شناسایی کرده و از هزینه‌ها و درآمدهای مربوطه گزارش بگیرید.

شما برای طراحی ایمیل، طراحی صفحه ورود، و البته طراحی بنر هزینه پرداخت کرده‌اید. فرض کنید برای هر وب سایت نیز به تعداد هر کلیک هزینه ای پرداخت می‌کنید. برای طراحی‌های مرتبط با کمپین مجموعا ۳۰۰ هزار تومان پرداخت کرده‌اید، و در پایان کمپین به ازای ۲۰۰۰ کلیک ۴۰۰هزار تومان به وب سایت‌هایی که بنر شما را به نمایش گذاشته بودند می‌دهید. اگر CRM شما از کمپین‌های ایمیلی پشتیبانی نکند، هزینه ای نیز برای فرستادن ۲۰۰۰ ایمیل می‌پردازید.

جمع این هزینه‌ها و هر هزینه ی دیگری که برای کمپین و با هدف جذب سرنخ فروش پرداخت کرده‌اید، هزینه ی کلی شما برای این کمپین است. فرض می‌کنیم مجموعا ۱ میلیون تومان هزینه کرده باشید. اولین مسئله ای که در این زمینه اهمیت دارد، این است که هر چه فروش شما کمتر از یک میلیون تومان باشد، مشخصاً ضرر شما بیشتر است.

به تعداد کلیک‌ها بر می‌گردیم. شما به ازای هر کلیک، ۲۰۰ تومان پرداخت کرده‌اید. اگر از این ۲۰۰۰ نفر، ۵۰۰ نفر سرنخ جدید به CRM شما اضافه شده باشد، به ازای هر سرنخ ۸۰۰ تومان پرداخت شده است. اما هزینه کسب مشتری، هزینه ی صرف شده برای هر “مشتری” ست، نه سرنخ یا مشتری بالقوه.

در نهایت اگر ۴۰ مشتری جدید از این کمپین پیدا کنید، هزینه جذب مشتری برای این کمپین خاص ۲۵ هزار تومان خواهد بود.

فرمول

= CAC هزینه خرید مشتری

= MCC هزینه‌های کلی کمپین بازاریابی مربوط به کسب

= W دستمزد مربوط به بازاریابی و فروش

= S هزینه تمام نرم افزار بازاریابی و فروش (Inc پلت فرم تجارت الکترونیک، بازاریابی خودکار، تست A / B، تجزیه و تحلیل و غیره)

= PS هر گونه خدمات حرفه ای اضافی مورد استفاده در بازاریابی / فروش (طراحان، مشاوران و غیره)

= O سربارهای دیگر مربوط به بازاریابی و فروش.

= CA مجموع مشتریان که کسب کرده‌اید.

 

 

 

در کل مجموع هزینه تبلیغات تقسیم بر تعداد مشتریان کسب شده

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *